Tato diskuze byla 19. února 2009 ukončena a nahrazena novým diskuzním fórem, které naleznete zde.

Příspěvky můžou být i více zanořené, takže je nevidíte hned na první stránce. Podívejte se tedy i na další stránky diskuze.

Diskuzní témata

Datum 09.09.2008

Vložil Bara

Titulek Gaia a Luna poznavaji svet

Odpovědět

Sice neznam autora vsech 3 pohadek, ale musim Radkovi slozit poklonu. Prvni dve byly hodne duchovni a je treba cas, aby se v celem rozsahu pochopily (prominte,treba to trva jen me :-)) ). Ta posledni-o Gaie a Lune-mi je nejblizsi. Zda se mi snadna k pochopeni. Dokonce jsem se pristihla,jak se celou dobu usmivam. Preju Radkovi hodne energie a tvurciho potencialu do dalsich pohadek. Dekujeme a tesime se. Bara a Adamek (samozrejme ten chytrejsi a duvtinejsi :-)))

Datum 11.09.2008

Vložil Radek z VM

Titulek Re: Gaia a Luna poznavaji svet

Odpovědět

Báro, děkuju moc za reakci, udělalo mi to radost. Chtěl bych, aby moje pohádky nechávaly hezký pocit na duši a úsměv na tváři, než aby byly nějaké přechytralé a poučné. Mají bý přece i pro děti. Tak snad ta příští bude taky jednoduchá :-)

Datum 28.08.2008

Vložil Renata z Prahy

Titulek strava

Odpovědět

Ahoj, mám 14 měsíční holčičku a snažím se s ní komunikovat. Rozhoduje se sama, co si na sebe vezme za oblečení a na co má chuť. Nevím, ale jak moc mohu dát na to, co si sama vybere k jídlu. Jestli pozná sama nejlépe co potřebuje nebo jestli jí mám něco vnucovat i když to nechce, protože to doporučil doktor. Co doporučujete? Jaký máte názor na bio potraviny, maso, exotické ovoce, sladkosti apod. Děkuji

Datum 28.08.2008

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: strava

Odpovědět

Renato, nacala jsi zajimave, ale hodne komplikovane tema. Nejsem odbornik a tak budu psat svoje subjektivni pocity.

Zatim jedinym korektorem jidelnicku tve holcicky jsi ty. Myslim si, ze dite ma mit moznost volby, ale jen v urcitych situacich a je take na nas, z ceho ho nechame vybirat.

Co se tyka stravy, u takhle stareho ditete bych vzala vyber potravin na sebe ja (i to tak delam - mame skoro stejne starou holcicku) a pak ji dala vybrat v ramci urcite skupiny - napr. jestli si da jablicko, nebo merunku. Mam ozkouseno, ze nuceni je kontraproduktivni. Do Sarinky proti jeji vuli nic nedostanu. V tomhle obdobi je jeste nesvepravna se rozhodnout pro to, co je pro ni nejvhodnejsi, protoze objevuje svet a chce vyzkouset vsechno.

Doporuceni doktoru muze byt inspirativni, ale neberu ho za bernou minci. Nektere veci zarazuji, jine alternuji podle naseho stylu stravovani a nektere nedavam vubec.

Bio potraviny doporucuji - nejen pro deti, ale i pro dospele. Opravdu maji jinou chut i "energii," nehlede na to, ze jsou setrnejsi k nasi prirode. Vim, ze jsou hure dosazitelne, ale pokud mas moznost volby, stoji to za to. (cena je take dulezity faktor, nicmene ja si radeji odepru nejakou paradu a priplatim za kvalitni jidlo)

Maso nejime, takze je muj nazor opravdu velice subjektivni. Podle statistik je na svete 2/3 populace vegetarianu...
Ale v tomhle opravdu tezko radit. Rozhodnuti musi vyjit zevnitr a s tim i vira, ze je to pro tvoje telo i telo tveho ditete to nejvhodnejsi. Pochybnosti davaji sanci nemocem..
Je take pravdou, ze vegetariansky jidelnicek je narocnejsi na pripravu - vareni je sup sup, ale je treba promyslet pecliveji jeho skladbu. Informaci naleznes urcite dost. Pak uz zalezi jen na to, na kterou stranu se chces priklonit a podle toho ti budou prichazet i argumenty. (doufam, ze se pak vyjadri i Lucia z VM, protoze tuhle prave rikala, ze podle cinske mediciny se nedoporucuje pro deti maso az do 3. let veku - i v nevegetarianskejch rodinach)

Citim, ze exoticke ovoce asi neni vhodne pro kazdodenni konzumaci, ale obcas ho klidne zaradim. Makrobiotici ho stigmatizuji. Asi vedi proc...ja to tak zasadne nevnimam. Navic, kdyz se doporucuje jist morske rasy (taky ne z naseho pasma ze), tak trosku extremni energie z citrusu take sneseme. Asi je spis horsi ten strach, ze by mi to mohlo ublizit, nez samotny vliv exotickeho ovoce.

Sladkosti - bily cukr + bila mouka = nic moc. Asi sama citis, ze to v sobe nema zadne dulezite nutricni latky a pritom je to nacpane energii. Sladkosti muzou rozhazet harmonii tela, ale zase...neresila bych to do extremu. Kdyz tvoje holcicka dostane 2x tydne kousek susenky a jinak ji zdrave, urcite to jeji metabolismus zvladne. Ladovani se cokoladou na denni bazi je uz horsi. Tam si tim clovek neco kompenzuje - vetsinou nedostatek lasky a citu.

Uff, snad jsem ti alespon zevrubne odpovedela. Pockame, jestli se vyjadri jeste nekdo dalsi...

(chtela jsem napsat i fundovanejsi, ale na stravu existuji odbornici z absolutne protilehlych taboru, ze stejne pak prijde na radu tvuj matersky cit a selsky rozum)

Dekuji za otazku...alepson si to sama necham v hlave trosku porovnat ;-)

Datum 28.08.2008

Vložil Lucia VM

Titulek Re: strava

Odpovědět

Ahojky Renata
jsem moc ráda za tvůj dotaz ohledně stravování u dětí, má to velký význam se tomu věnovat, protože v ranném dětství se tvoří základy zdraví, vitality a tím i zdravého života.
Podle činské medicíny by měli největší část dětské výživy tvořit potraviny země. To znamená např. rýže, proso, polenta, fenykl, dýně hokkaido, sladké brambory, mrkev, hrášek, fazolky, z ovoce meruňky, švestky, třešně... Děti potřebují sladkou chuť, která vyživuje a vyvíjí tělo, aby mohli růst.Myslí se tím přirozeně sladká chuť potravin bez průmyslně vyrábaného cukru. Když mají děti nedostatek sladké stravy můžou být neklidné až nezvladatelné, a snaží se jíst co nejvíce sladkostí, kt, jim škodí. Malé děti nepotřebují rozmanitost a příliš pestrou stravu.
Pro lepší chuť se přidáva kapka rostlinného oleje, vhodný je např. olej z pšeničných klíčků, sezamový olej nebo jiné za studena lisované oleje, nebo trochu másla nejlépe ze surovin z biologického chovu. Bio potraviny ja dost preferuju jednak kvůli zdraví, ale i chuti a šetrnosti k přírode.
Co nejdéle bych se vyhýbala podávaní jižního ovoce citrusů ale i banánů a mléčných výrobků. Je to zchlazující výživa, kt. navíc zahleňuje.
Maso je hůře stravitelné a trávicí trakt zatěžuje. Ja maso sama nejím, ale pokud ho dávat tak později a postupně. Do tří let bych nedávala vůbec a pak si dítě samo řekne.
Obecně by se zdravá strava měla skládat z 70% obilí, 15%vařené zeleniny, 5% syrové stravy, 5% masa a ryb, 5% mléčnych výrobků a jiného. Žádný extrém není dobrý, hlavně když se budeme do něčeho nutit, tak se nám to sprotiví.
Snad jsem alespoň trochu odpovědela.
Kdyby tohle téma někoho zajímalo víc, existuje výborná kniha od Barbary Temelie: Výživa podle pěti elementů pro matku a dítě.
Pojednává nejenom o dětské stravě, ale i o výživě obou rodičů před početím a stravováním matky během těhotenství a kojení.

Datum 28.08.2008

Vložil Marcela

Titulek Montessori

Odpovědět

Zdravím všechny účastníky a účastnice diskuse na tomto webu.
Mám dotaz - máte někdo zkušenosti s výchovnou metodou Montessori?

Předem děkuji za odpovědi a přeji hezký den

Datum 28.08.2008

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Montessori

Odpovědět

Marcelo, buhuzel, ja zkusenost nemam a take me toto tema moc zajima. Doufejme, ze se ozve nejaka dalsi diskuterka, nebo diskuter a daji dalsi info do placu.

Datum 28.08.2008

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Re: Montessori

Odpovědět

Nahodou jsem se dostala k temto clankum...
Treba tam najdes uzitecne informace
https://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&new_topic=31

Datum 01.09.2008

Vložil Marcela

Titulek Re: Re: Re: Montessori

Odpovědět

Terezo, díky,
dívala jsem se na to, je to zajímavé.
Utvrdilo mě to v mém přesvědčení, že by to mohlo být to, co hledám.
Máme tady u nás Montessori centrum, chodíme tam. Ale škola zatím bohužel není :-(

Hezký den
Marcela

Datum 28.08.2008

Vložil Hana

Titulek Pohádky

Odpovědět

Moc pěkné :-). Netušila jsem, že Radek umí tak hezky vyprávět. Díky.
Jen drobnost nemá být ta dušička nejmladší místo nejstarší?