Posilující polévky jako lék po porodu

31.10.2008 09:15

Na semináři jsem slíbila, že recepty dám i na web, tak tady jsou.

Polévka po porodu

Po porodu je vhodný silný zeleninový vývar s kouskem řasy wakame a trochou sójové pasty miso. Na prostřídání pak rybí polévka. Bud z bílého rybího masa s dostatečným množstvím zelené zeleniny, kouskem švestky umeboši nebo trochou pasty umeboši. A s trochou zázvorové šťávy jako kořením.

Polévka na doplnění energie a krve

Ingredience: čerstvé kuře, mrkev, petržel do 2-3l vody, vařit 3-4 hod

Pro vegetariány: celer, pórek, chřest, mrkev, petržel + voda

Pijí se 2-3 velké hrnky denně.

Čínská medicína zastává teorii, že teprve dlouhým varem trvajícím i několik hodin se do tekutiny ochucené mořskou solí a řasou dodá potřebné množství energie a minerálních látek. K přípravě je možno použít slepici, kuře příp. hovězí maso a vývar se použije jako základ polévek nebo omáček. Polévkou vařenou podle receptu čínské medicíny, která potravu považuje za lék, si maminka po porodu doplní zásoby energie, tekutiny i minerály.

Posilující polévka po vyčerpávajících onemocnění, nebo po porodu

Tento recept je od pana S.Havránka z bylinkárny čínské medicíny (Hluboká nad Vltavou)

Co na přípravu polévky budeme potřebovat?
Ti co cítí, že potřebují doplnit „sílu“ tedy QI (pocit vyčerpání, únava), jako základ použijí 1kg hovězího masa (nejlépe zadního). Ti co cítí, že potřebují doplnit „matérii“ tedy YIN (např. po nadměrném pocení), jako základ použijí jedno celé kuře. Je samozřejmě možné maso kombinovat a použít 1/2 kuřete a 1/2kg masa hovězího.
Vegetariáni mohou použít obilné zrno a sojové boby v poměru 2:1 - cca 150g : 75g.

Dále si připravíme:
2 větší mrkve, 1/4 celeru (menšího), 1/4 kapusty, 1 větší cibule, 4 plátky čerstvého zázvoru, 3 lžíce francouzského droždí - lahůdkového, 3 lžičky bramborového nebo kukuřičného škrobu, sůl, sójovou omáčku Shoyu nebo Tamari, nové koření, kuličkový pepř, bobkový list, kmín a jeden sáček bylinné směsi Obnovení základu, labužníci mohou na závěr přidat ječmenné miso a sezamovou omáčku Tahini.

Pracovní postup:
Očištěné a omyté maso – nebo přes noc namočenou sóju s obilovinou vložíme do tlakového hrnce, přidáme vodu, sůl, cibuli, kuličkový pepř, nové koření, kmín, bobkový list, bylinnou směs Obnovení základu a pod tlakem vaříme minimálně 2 hodiny.
Po uvaření přes síto scedíme do připraveného kastrolu. Přidáme na nudličky nakrájenou zeleninu a zázvor, francouzské droždí, sójovou omáčku, podle potřeby dolijeme vroucí vodou a vaříme cca 20minut. Zahustíme škrobovou moučkou rozmíchanou v troše studené vody a znovu krátce povaříme. Na závěr do hrnce vložíme obrané a naporcované maso či obilovinu s boby. Na talíři můžeme dochutit 1/4 kávové lžičky ječmenného misa a 1 lžičkou sezamové omáčky Tahini.
Takto připravená polévka nám v lednici vydrží cca 4dny. Doporučená konzumace je dvakrát denně jeden talíř po dobu 4 dnů.

 Autorka: Lucia

Zpět