Diskuzní témata

Datum 28.08.2008

Vložil Lucia VM

Titulek Re: strava

Ahojky Renata
jsem moc ráda za tvůj dotaz ohledně stravování u dětí, má to velký význam se tomu věnovat, protože v ranném dětství se tvoří základy zdraví, vitality a tím i zdravého života.
Podle činské medicíny by měli největší část dětské výživy tvořit potraviny země. To znamená např. rýže, proso, polenta, fenykl, dýně hokkaido, sladké brambory, mrkev, hrášek, fazolky, z ovoce meruňky, švestky, třešně... Děti potřebují sladkou chuť, která vyživuje a vyvíjí tělo, aby mohli růst.Myslí se tím přirozeně sladká chuť potravin bez průmyslně vyrábaného cukru. Když mají děti nedostatek sladké stravy můžou být neklidné až nezvladatelné, a snaží se jíst co nejvíce sladkostí, kt, jim škodí. Malé děti nepotřebují rozmanitost a příliš pestrou stravu.
Pro lepší chuť se přidáva kapka rostlinného oleje, vhodný je např. olej z pšeničných klíčků, sezamový olej nebo jiné za studena lisované oleje, nebo trochu másla nejlépe ze surovin z biologického chovu. Bio potraviny ja dost preferuju jednak kvůli zdraví, ale i chuti a šetrnosti k přírode.
Co nejdéle bych se vyhýbala podávaní jižního ovoce citrusů ale i banánů a mléčných výrobků. Je to zchlazující výživa, kt. navíc zahleňuje.
Maso je hůře stravitelné a trávicí trakt zatěžuje. Ja maso sama nejím, ale pokud ho dávat tak později a postupně. Do tří let bych nedávala vůbec a pak si dítě samo řekne.
Obecně by se zdravá strava měla skládat z 70% obilí, 15%vařené zeleniny, 5% syrové stravy, 5% masa a ryb, 5% mléčnych výrobků a jiného. Žádný extrém není dobrý, hlavně když se budeme do něčeho nutit, tak se nám to sprotiví.
Snad jsem alespoň trochu odpovědela.
Kdyby tohle téma někoho zajímalo víc, existuje výborná kniha od Barbary Temelie: Výživa podle pěti elementů pro matku a dítě.
Pojednává nejenom o dětské stravě, ale i o výživě obou rodičů před početím a stravováním matky během těhotenství a kojení.

Zpět na diskuzi