Tato diskuze byla 19. února 2009 ukončena a nahrazena novým diskuzním fórem, které naleznete zde.

Příspěvky můžou být i více zanořené, takže je nevidíte hned na první stránce. Podívejte se tedy i na další stránky diskuze.

Diskuzní témata

Datum 29.01.2009

Vložil Bára

Titulek Bolavé i požehané šestinedělí

Odpovědět

Milá Terezko, opět před Tebou smekám za to, jak jsi to krásně napsala. Znovu jsi dokázala, že opravdu citlivě a vhodně zvolené slovo je nejlepší cesta k pochopení... Aspoň já to tak cítím. I když už mám šestinedělí téměř 2 roky za sebou, velmi silně a intenzivně si vzpomínám na všechno, co jsi popsala. A protože jsem neměla tuto oporu u partnera (spíše naopak, rady-jak mám kojit a přebalovat byly velmi časté :-)) ), myslím, že nás to dovedlo, kam dovedlo... A děkuji ještě za to, že Tvůj článek byl poslední kousek skládačky, který mi chyběl k pochopení všeho, co se se mnou teď děje. Hodně věcí mi osvětlil Ernestin víkendový seminář. Děkuji a skláním se před Tvou moudrostí.

Datum 30.01.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Bolavé i požehané šestinedělí

Odpovědět

Barci,

moc diky za oceneni. Tenhle clanek me stal mnoho premysleni a i par neprospanych noci, tak jsem moc rada, ze to stoji za to. Je trosku "narocnej," ale kdo chce videt, tak najde ;-)

Objimam

t***

Datum 05.02.2009

Vložil Aneke

Titulek Re: Re: Bolavé i požehané šestinedělí

Odpovědět

Článek je moc hezký. Myslím, že různé nepříjemné nálady a pocity se mohou v šestinedělí projevit i jako následky necitlivého zacházení při porodu ze strany nemocničního personálu a vůbec lékařsky vedeného porod jako takového. Pocity studu (před často velkým množstvím personálu), ponížení, ztráta důstojnosti, násilí v důsledku použití nástřihu hráze nebo císařského řezu atd... Myslím, že pak je potřeba si i toho uvědomit a příští porod si připravit tak, aby se tyto postupy již neděly.

Datum 05.02.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Re: Re: Bolavé i požehané šestinedělí

Odpovědět

Aneke, to mas pravdu, ze samotny prubeh porodu a spokojenost ci nespokojenost maminky s nim se projevi na jeji psychice.

To by asi stalo za zpracovani jako samostatne tema. Ja jsem clanek koncipovala jako nastin obecnych procesu, ktere jsou pro mysl zeny po prvnim porodu nove, nehlede na to, jak porod probihal.

Datum 27.01.2009

Vložil Radek z VM

Titulek Článek - Postýlka pro miminko podle Feng Šuej

Odpovědět

Chtěl bych ještě doplnit článek Postýlka pro miminko podle Feng Šuej o jednoduchou, ale skvělou radu Jirky Šmikmátora ze semináře, která se velmi osvědčila.

Lehněte si sami na místo, které jste vybrali pro spaní svého miminka nebo dítěte a chvíli se v klidu soustřeďte co cítíte, zda je vám na tomto místě dobře nebo zda vás něco neruší. Postýlku pak umístěte jen tam, kde byste se sami cítili dobře.

Datum 22.01.2009

Vložil Jana

Titulek Proč si vybíráme cesty složité...

Odpovědět

Milá Báro, už dva dny si pročítám tvůj článeček a diskuzi, kterou vyvolal, krásnou a moudrou diskuzi, a váhám, jestli se do ní zapojit nebo ne, jestli vůbec mám něco podstatného, co k tomu říct. Bolí mě ta tvá bolest, která z tvého článku čiší, a rozumím jí. Mám za sebou dvacetileté manželství, které skončilo rozvodem, a žiju v novém vztahu, který mi dodnes připadá jako splněný sen. Mám vedle sebe muže, který mi naslouchá, porozumí mi - a někdy i dřív, než se vůbec vyslovím, pomáhá v domácnosti - dokonce rád a s chutí, a nosí mi občas kytky. Píšu to jednak proto, abych předala vzkaz - jsou takoví muži. Ale důležitější je asi to, že až teď, v tomto nádherném vztahu, se pořádně učím to, co jsem si mylně myslela, že jako žena umím líp a už dávno - dělat totéž. Naslouchat a porozumět, pomáhat tam, kde on pomoc opravdu potřebuje...

I tento pro mě ideální muž má za sebou nezdařené manželství, kde byl v roli toho, kdo nenaslouchá, ubližuje, křičí, utíká. Těžko se to vysvětluje a chápe, ale já si myslím, že ne vždycky je nesoulad v manželství vytvořen tím, že jeden je "vývojově dál" a druhý "o sto let zpátky". Mluvím teď hodně k sobě, mám hodně silné sklony si přesně toto myslet o svém bývalém manželovi. Přestože jsme se rozešli v dobrém a komunikujeme spolu bez problémů, je pro mě nesmírně těžké ho pochopit a brát takového, jaký je, za těch 20 let se naskládalo tolik křivd a nepochopení z obou stran. Přesto si myslím, že to je důležité, nejen proto, že to je otec mých dětí, ale hlavně proto, že on byl mým prvním velkým zrcadlem v mém životě a bude jím navždy - tím zrcadlem, které mi ukazuje mnohem víc, než jsem schopná se naučit.

Můj bývalý muž má možná s tím tvým něco společného - i když komunikačne to vypadalo úplně jinak. On byl mistrem významného a nebo zcela bezvýznamného mlčení, uhýbání, odchodů před nedělním obědem, tichých úniků... Pohádali jsme se za celých těch dvacet let jen jednou, od té doby dokázal zmizet, kdykoli jsem otevřela jakoukoli důležitější otázku - počínaje placením účtu a zdravím dětí konče. Naše rodinné schéma nebyl čtverec - my a dvě děti, ale 3 + 1. Vyústilo to ve Velké mlčení, kdy jsme žili vedle sebe a celé dny si neřekli ani slovo. Z jeho strany nikdy nepřišel jediný signál (který bych dokázala pochopit) o tom co ho trápí, co ho bolí, v čem by potřeboval pomoci, co by mu udělalo radost. Je možné uvěřit tomu, že by on ty signály nevysílal? To ne, to by snad ani nebyl lidská bytost. Určitě je vysílal, ale já k nim byla hluchá a slepá (na svou obhajobu musím říct, že v jejich rodině to tak dělají všichni, a život s jeho sourozenci vyžaduje od partnerů extrémně vysokou sociální inteligenci).

I když to navenek ve tvém manželství vypadá jinak, toto tam cítím společné. Tvůj muž určitě vysílá nějaké signály, a ty jim nerozumíš. Rozumíš tomu, co jde po povrchu - chce klid na čtení, dáš mu ho, chce jasnou a stručnou komunikaci, to umíš. Já se bojím, že to je málo. To jsou opravdu metody našich babiček, ketré fungují v tom směru, že se dva lidi, kterým to neklape, můžou naučit vedle sebe přežít tak, aby si moc neubližovali, aby se snesli. Ale na opravdu hluboké a procítěné pochopení je to málo.

Myslím, že bys určitě měla zkusit nějaký seminář. Opravdu na Ernestínin nemůžeš? Třeba je to jen nějaká klička, kterou tvoje podvědomí zkouší... Ale jsou i jiné, mně ohromně pomohly rodinné konstelace. Pomohly mi pochopit, jak hluboké a z povrchu neviditelné někdy můžou být vlivy, které nás tlačí někam, kde být nechceme. Moje první konstelace mi pomohla k tomu, že jsem se od mého bývalého muže oddělila natolik, že jsme byla schopna se rozvést. A moje zatím poslední mě postavila do situace, kdy jsem opět stála po jeho boku a vnímala to hluboké přátelství a harmonii, která tam byla. teprve to mě nakoplo směrem k tomu, že jsem ho začala chápat. Tři roky po rozvodu. To neznamená, že toho lituji, naopak, jsem tam, kde je moje místo a po boku muže, k němuž patřím. Ale umožnilo mi to se na dobu, strávenou v mém prvním manželství, dívat s láskou a vděčností.

Přeju ti, aby se ti to taky podařilo. A nakonec - máš oproti mě mnohem větší náskok a začínáš to řešit mnohem dřív!

Jana

Datum 22.01.2009

Vložil Bára

Titulek Re: Proč si vybíráme cesty složité...

Odpovědět

Milá Jani,moc Ti děkuji za báječný příspěvek.Jsem moc ráda,že jsi našla odvahu mi to všechno napsat. Jsem vděčná za trochu toho "jiné pohledu", tedy pohledu člověka, který si tím prošel a skutečně ví,jak se cítím, co prožívám. I Hanka P.si něčím podobným prošla, ale -teď se omlouvám všem ostatním zúčastněným- od Tebe jsem to nějak více pochopila. "Ti ostatní"-promiňte, že vám tak říkám-mě zase pomohli k tomu, že...Zkrátka, mám pro Tebe i ostatní,kteří se zapojili do diskuze, vzkaz, že tento víkend jedu do Brna na seminář k Ernestíně. Sice se toto moje počínání nesetkalo s ovacemi u manžela-ani jsem je nečekala. Ale prosadila jsem si to. Pro něj to znamená,že bude hlídat celý víkend Adámka sám a mě uvidí jen ráno a večer. Vzhledem k tomu,že se k němu "natrvalo" stěhujeme do Brna příští víkend, se opravdu tato moje spanilá jízda zdá trochu jako výkřik do tmy. Ale nedá se nic dělat. Jiný seminář u Ernestíny na obzoru není... Takže ještě jednou děkuji, Jani, za citlivé povídání.

Datum 22.01.2009

Vložil Jana

Titulek Meditace

Odpovědět

Ahojte všichni,

pustila jsem si vaši meditaci - zatím jen jednu, je to krása. Funguje moc dobře. Popravdě - je nejlepší z těch, co jsem kdy slyšela. A tak chci pochválit, moc. Myslím, že její síla je mimo jiné právě v její jednoduchosti a prostosti. Vychází ze srdce, a ne z hlavy. Moc děkuju.

Datum 21.01.2009

Vložil Katka

Titulek Umeboshi

Odpovědět

..jsou opravdu dobre, prodavaji se i susene, "umetablety" a ty se nam osvedcily na dlouhe cesty - pomahaly pri unave a podpore imunity. Vsem doporucuju :-) Ja je jim spis vecer pred spanim - ale i tak pomahaji :-)

Datum 13.01.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: odber pupecnikove krve

Odpovědět

Ahoj Jitko,

to je fajn, ze jsi se poradila s miminkem, jak tuto zalezitost vnima. Je pravda, ze to je otazka vas obou.

Ja na odber pupecnikove krve nazor vlastne ani nemam - rodila jsem (a jestli bude i druhe mimi chtit tak i budu) mimo nemocnici, takze jsem o teto eventualite ani nepremyslela.

Dnes je opravdu tezke nepodlehnout reklamni agitaci a udelat si vlastni nazor. Ty mas dobre, ze ne rozhodovani nejsi sama a vis o tom! To je moc prima.

At se vam dal dari

t***