Tato diskuze byla 19. února 2009 ukončena a nahrazena novým diskuzním fórem, které naleznete zde.

Příspěvky můžou být i více zanořené, takže je nevidíte hned na první stránce. Podívejte se tedy i na další stránky diskuze.

Diskuzní témata

Datum 09.02.2009

Vložil Gromit

Titulek Re: Re: Meditace dite

Odpovědět

No, to je otazka, na kolik se mne podarilo hlavu odpojit. Ale u toho tvym/svym jsem nad tim nepremyslela, proste mne tam najednou chtel hlas nechat svoje dite. U tech podobnych vet me to jaksi zmatlo, pak jsem si to tam musela najit, jak to vlastne bylo.

Datum 08.02.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek pokracovani pro Katie

Odpovědět

Ahoj Katie! Pisu sem, aby nam to nezmizelo na druhe strance.

Diky za zpravu! Dostavas pochvalu ;-), protoze se ti povedlo presne to, kam jsem se te snazila navest. Pohled s odstupem, jako pozorovatel deje, je prave to prave orechove! Navic se ti podarilo si prozit soucit sama se sebou. Tento pocit si muzes v sobe opetovne vyvolavat, kdyz se zase budes obvinovat. Kdyz mame se sebou soucit (jako ty s tou rodici Katie), nemuzeme se odsuzovat, ci sami sebou pohrdat...vnimame, ze jsme udelali v ten moment maximum co jsme mohli a ze je potreba se na sebe koukat s laskou a pochopenim. A to se ti povedlo. Ikdyz to neni trvaly stav, muzes uz na nem zacit stavet a uz vis jake to je, si to procitit - takze kazda myslenka na tento pocit te bude znovu smerovat k soucitu sama se sebou, misto odsouzeni se.

Strach z udelani chyby je nas vecny boj. S tim ted nic nenadelame, krom toho, ze si ten strach muzes uvedomovat a tim padem mu nepodlehat. Vlastne me napadlo, ze si s nim muzes v duchu promlouvat...kdyz se objevi, hezky se s nim privitej a pokecej si s nim, jako s davnym kamaradem. Sice te v leccems omezuje, ale zase te na druhou stranu motivuje byt lepsi. Takze kdyz se s nim skamaradis, velmi se ti ulevi a budes mit vetsi kontrolu nad svymi reakcemi. Kamarad totiz na tebe nebude schopen chystat zaskodnicke akce, jako nepritel - teda jestli mi rozumis.

Ted k meditacim: jako ve vsem ostatnim, co chceme zvladnout, je zde dulezite opakovani. Postupem casu se dostanes hloubeji a hloubeji a budes snaze rozlisovat, kdy naslouchas sve mysli, a kdy svemu srdci. Nakonec se mysl unavi a myslenky prestanou naletavat.

Dojeti, husi kuze, slzy atd. jsou vetsinou dukazy, ze jsme se nakontaktovali spravne. Kdyz se pohybujeme v mysli, prichazi spis nez dojeti unava.

Takze jen tak dal! Jsi na dobre ceste!!!

Osobni konzultace - no nevim nevim. Budu v CR na dlouhou dobu naposledy, takze casu moc nebude, ale treba neco stihneme i na ND sraziku;-)

Jo a jeste k te praci s emocena - funguje to urcite. Mam to vyzkousene na vlastni i cizi kuzi ;-)

t***

Datum 30.01.2009

Vložil Katie

Titulek Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Milá Terezko, moc děkuji za osvětlení toho co se vlastně během šestinedělí děje. Je to něco málo přes půl roku, ale mám pocit že mi to tak nějak splývá v jeden čas a nějak si vůbec neuvědomuji detaily (až na typická slzavá údolí že to nezvládnu atd.) Naštěstí jsem podporu partnera měla úžasnou, moc mi pomáhal a nakonec i moje mamina.

Chtěla jsem se zeptat jestli s tím nějak souvisí i pohled na porod několik měsíců zpět. Nějak jsem myslela že to mám vyřešené, ale v poslední době o tom hodně přemýšlím a mám pocit že jsem to nezvládla. Chtěla jsem přirozený porod, bylo to dlouhé a náročné, nakonec s epidulrálem. Mám kamarádku těsně před porodem, tak jsem to začala zase nějak řešit a ještě jsem viděla Orgasmický porod a to jen ty pocity umocnilo.
Myslela jsem že už je to dlouho a že opravdu jsem s tím smířená že to proběho jak to proběhlo, ale zdá se že asi ne. Jen nevím co s tím.... :-/

Myslíš že to spolu nějak souvisí?
Děkuji a těším se na další články.
Katie

Datum 30.01.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Ahoj Katie!

Je naprosto pochopitelne, ze se k porodu vracis a znovu nad nim premyslis. Navic jeste, pokud se nevyvijel tak, jak jsi si predstavovala. A v tom je prave ta potiz. Je moudre se na porod pripravovat, vizualizovat, planovat, studovat literaturu, ale pak jeho prubeh ODEVZDAT.

Je to ohromny zazitek, na kterem se podili velka spousta malych soucastek, ktere ovlivni jeho prubeh. Za prve je to tvuj stav mysli, ale i tvuj ucebni plan, rozhodnuti miminka a jeho chut do zivota, omezeni ci prednosti tveho tela (take souvisejici s oblastmi prozivani tveho zenstvi), karmicka zatez atd. Takze je to cely komplex, ktery nemuzeme mit pevne v rukach, ale muzeme (a mely bychom) mit VIRU, ze to dopadne nejlepe jak muze a ze jsme udelaly vse proto, abychom to krasne ve spolupraci s miminkem zvladly. A prave s VIROU jde i ODEVZDANi - neboli "dej se vule TVA (ale ne tak, jak chci ja, ale tak jak chces TY)"

Tim jsem chtela jen vysvetlit, ze prave nase ocekavani, na kterem velmi lpime jsou pro nas perfektni treninkove okamziky, kdy na nas zivot muze naucit pokore a vdecnosti. Pokore tehdy, kdyz si uvedomime svoji malinkatost vzhledem k celku stvoreni a dokonalosti teto reality a vdecnosti tehdy, kdyz si pripustime, ze veskere nase zazitky jsou tim nejlepsim a nejgenialnejsim resenim dane chvile. Zivot chyby nedela..jen my tak obcas interpretujeme situace, ktere nam nejsou prijemne.

Ale od teorie zpatky k tvemu pribehu. Myslim, ze by stalo za to, aby sis udelala takovou peknou serii meditaci. Toto jsou me navrhy: V te prvni se ponor do duchovniho srdce (treba i tim, ze si na prostredku hrudi spojis pri meditaci ruce a budes si tam predstavovat zarive a laskyplne svetlo) a z tohoto svetla se budes koukat na dokumentarni film o vasem porodu. Stale se snaz byt nezavislym divakem. Uvedom si, co jako divak v kine prozivas - jestli soucit s hrdinkou, vztek, nudu...po zkonceni filmu nech jeste tyto pocity doznit v duchovnim srdci. Dalsi meditace, ktera by chtela nekolikrat zopakovat (alespon tak 3 po sobe nasledujici dny) by mela byt takova, ze si v mysli opravis zazitek z porodu - prozijes porod znovu, ale jako jeho hlavni hrdinka a podle scenare, ktery jsi si pripravila = v optimalnim prubehu. Je fajn se do toho polozit co nejvice - vcetne pocitu, vykreslovani detailu a uziti si toho zaverecneho osvobozujiciho pocitu, kdyz uz mas miminko zvenku na brisku.

Timto opakovanim se muze ulevit tobe, ale i tvemu diteti, ktere z tebe tento novy "program" take nacte. Pro mysl neni rozdil, jestli si neco "jen" predstavuje, nebo to opravdu proziva...takze si jednoduse opravis zapis zkusenosti. Kdyz to nebude 3x stacit, pokracuj podle sebe tolikrat, abys mela pocit, ze je to pro tebe uz znamy a zazity pribeh.

A pokud na tebe prece prijde litost a chmury, muzes je v predstave zabalit do nadherneho darecku, prevazat barevnou stuzkou a dat svym andelum, at si s nimi poradi oni.

To, na co se soustredime dostava silu a roste..takze pokud je budes takhle systematicky odpalkovavat, za chvilku zeslabnou a pak vymizi docela.

Dej vedet, jestli se rozhodnes pro tuto praxi, jak se ti dari!

Drzim palce

t***

Datum 30.01.2009

Vložil Katie

Titulek Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Terezko moc dekuju. Pokusim se, jen moc nevim jak s tim duchovnim srdcem. Staci udelat takovou meditaci jako tady je ten pokojicek? A tam si prehrat ten svuj porod.?
A nevadi ze si dataily taky moc nepamatuju, nejak mi to splyva.....

Datum 30.01.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Pokud jsi jeste nikdy pres duchovni sdrce neprocitovala, nevadi...vsak se s nim jeste nekdy setkas;-)

V tom pripade bude lepsi, kdyz si udelas andelksou meditaci a na ten svuj puvodni porod se podivas z naruci sveho andela ochrance (aby te to nerozstrelilo, ale byla jsi v bezpeci..proto to duchovni srdce, ale andel poslouzi uplne stejne dobre). Mozna si s nim potom o tom muzes popovidat..co te zklamalo, co se ti nelibilo...

A pak uz pokracujes s tou dalsi prepisovaci verzi klidne v pokojicku. Kdyby jeste neco nebylo jasne, napis. Ja vzdy pisu jen to nejzakladnejsi a obcas je treba vic informaci.

Pro upresneni - detaily jsou dulezite u te 2. faze, kdy vytvaris novy zapis. U koukani na film vidis jen to, co tam strihac dal :-)

Datum 31.01.2009

Vložil Katie

Titulek Re: Re: Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Terezko dekuji. Zkusim tedy meditaci s Andelem a pak to zmenit v pokojicku. Doufam ze to pujde, musim s tim neco udelat. Kamaradka u porodila, celkem rychle a ja to skoro obrecela. Vubec to nechapu co se deje, v sestinedeli a potom jsem byla na sebe pysna ze jsem to zvladla alespon takhle.

Znamena to ze tu puvodni verzi smazu? Vzdyt si ji budu stejne pamatovat, ne? A co mam delat s emocema ktere pri divani budu citit? Uz ted kdyz si to prehravam vedome citim litost, vztek na sebe.....atd
K.

Datum 01.02.2009

Vložil Tereza z VM

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Ahoj Katie,

je skvele, ze mas chut se sebou neco delat.

Puvodni verzi nikdy nesmazes - co se stalo, to se stalo, ALE muzes zmenit svoji INTERPRETACI te situace. To znamena, ze po urcitem pochopeni se dostanes zase do vdecnosti a dobreho pocitu, ze jsi to zvladla dobre. Vidis, jak je mysl promnenliva..nejprve jsi na sebe byla pysna a ted tu stejnou zalezitost chapes uplne obracene. Tudiz jde opravdu jen o tvuj uhel pohledu, ktery zmeni vnimani z dobre na spatne.

Meditace, ktere jsem ti navrhla jsou cilene na zklidneni aktivni mysli. Maji i silu trosku poklidit v podvedomi, ale abychom to vyresily uplne, chtelo by to osobni konzultaci a cilenou praci. Nicmene i z teto praxe muzes mit velky uzitek. Me navrhy jsem vybirala tak, aby to pro tebe bylo BEZPECNE i bez primeho vedeni. Proto tam mas sveho andela, se kterym muzes svoje emoce probrat.

S emocemi muzeme nakladat jen dvojim zpusobem - bud je uvolnit, nebo je transformovat. V tvem pripade bych doporucovala systematicke uvolnovani - napr. kdy se budes koukat na ten film v meditaci, nebo te prepadne litost, popovidej si o tom co citis se svym andelem. Muze to vypadat treba takto: ja mam takovy vztek, ze se mi nepodarilo rychle porodit jako kamaradce. Jsem nastvana, ze to trvalo moc dlouho a citim se jako neschopna zena...atd. Je dulezite, abys hovorila o tom, co CITIS a co se v tobe DEJE. Muzes to praktikovat kdykoliv - ne jen v meditaci. Proste, kdyz to na tebe prijde, popisuj v duchu (a pokud jsi v bezpecnem prostredi i klidne nahlas) sve stavy porad dokola, dokud to "nevyprcha." Jednu vetu - nejakou pekne vystiznou "Jsem nas***a, protoze..." muzes opakovat klidne 20 min porad dokola. Ze jsi u konce poznas, ze uz pri opakovani necitis emocionalni naboj a ze ti to opakovani prijde treba smesne, nebo se ti veta spontalne zmeni v nejakou jinou - pozitivni. Jde to dost slozite popsat, ale je to jednoduche...

Je to srozumitelne? At se dari a uvidis, ze az to v sobe trosku prenastavis, budes zase moci byt hrda na to, jak jsi krasne zvladla porodit...

Datum 07.02.2009

Vložil Katie

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí

Odpovědět

Ahoj Terezko,
tak tu jsem se zpravami jak to jde.
Meditaci na ten puvodni porod jsem delala minuly vikend a kupodivu jsem necitila behem te meditace skoro zadne emoce - jen treba ze to tu zenu musi bolet, ze to asi trva dlouho,ze musi byt unavena atd ale ze to zvladla. Spatne se to popisuje ale jak jsem se na to divala se shora tak to bylo uplne jine, tak nejak bez emoci. Ty dalsi meditace jsem jeste nezvladla, pres den jsem sama a to s prckem nejde a vecer u toho usinam..... Ale delala jsem to uvolnovani emoci treba na prochazce a myslim ze to funguje.
On je obecne muj problem v tom ze se bojim abych vse udelala dobre, treba i abych si udelala dobre vizualizaci nebo je to i pripad toho porodu.Bojim se dlat chyby a kdyz je udelam tak se za ne hodne obvinuji. To jsme probiraly ted i na kinezce, prameni to z detvstvi, takze se pokusim asi v tech meditacich prijmout to sve vnitrni dite takove jake je abych to same mohla udelat pro sveho Stepanka.

Kdyby jsi mela nekdy cas na tu osobni konzultaci az budes v Praze tak bych moc rada. A mohla bych ti ukazat to letani. ;-)

Jeste bych mela dotaz ohledne meditaci celkove. Mam pocit ze tam hodne zapojuji mysl, ze mi treba Andel nerekne nic konretniho, nebo nic co bych vedome nevedela napr. ze to chce cas. Mozna prvni meditace co se mi povedla byla vcera na to dite (mimochodem moc dekuji, je uzasna), kde jsem mela pocit ze nevidim sveho Stepanka jako miminko ale jako dospelou bytost a citila jsem dojeti. Vysvetlovala jsem mu ze me trapi jeho buzeni, ze vim ze to souvisi se mnou, ale bohuzel moc mi toho nerekl, tak snad priste. Asi se to clovek musi naucit.....

Tak jeste jednou dekuji.

Datum 27.11.2009

Vložil Veronika

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolavé i požehnané šestinedělí odpoved z 1.2.09 od Terezy VM pro Katie

Odpovědět

Prijemny dobry vecer ci den preji vsem...

Tak jako vetsina asi mam take ja sve trapeni ci netrapeni, proste neco k porozumeni\pochopeni a nejen to. Procitam si Vase pribehy, odpovedi...zaujal mne prave "popis" od Terezy jak nakladat s emocemi ....jelikoz mne nekdy prepadaji smutky a ja si pak pokladam otazku co to zpusobilo ci proc se to deje...A je to,myslim, dobry tip tykajici se vzteku ci jinych emoci as , jak popisuje Tereza. Cetla jsem knihy od Osha apod. a emoce by se vlastne nemely potlacovat jak je uvedeno...A toto "uvolnovani" muze byt dobre "zpracovani"...avask to uvidim az jendou vyzkousim.
Kazdopadne nahody neexistuji a ja jednou nalezla Vase webove stranky, ktere mne obohacuji a dobre tipy na cteni davaji. J
este nemam deti, jakoze asi vetsina clanku je od rodicek ....alespon Ty co jsem cetla. Nicmene jsem rada, ze jsem na Vase stranky VM narazila.. A verim, ze jednou ten cas nastane a ja to-materstvi a vse kolem zvladnu jak nejlepe budu umet. Nyni vsak se snazim pracovat na "vedomem partnerstvi"...

Preji vsem slunecne adventni dny....